Qualifications
for TWG 2025, Chengdu (CHN)

See all qualification by country/region.

SportDisciplineCategoryCountries/Regions
Air Sports Drone Sports Drone Racing
American Football Flag Football Team Women
Archery Field Barebow Men
Barebow Women
Recurve Men
Recurve Women
Target Compound Men
Compound Women
Compound Team
Baseball - Softball Softball Team Men
Team Women
Billiards Sports Carom 3 Cushion Men
3 Cushion Women
Pool 10-Ball Men
10-Ball Women
Heyball
Snooker 15-Reds Men
6-Reds Women
Boules Sports Lyonnaise Progressive Shooting - Single Men
Progressive Shooting - Single Women
Progressive Throw
Pétanque Classic - Doubles Flag of BEN Flag of CHN Flag of FRA Flag of THA Flag of VIE
Precision Shooting - Single Men
Precision Shooting - Single Women
Canoe Dragon Boat Mixed 10-seater 2000m
Mixed 10-seater 200m
Mixed 10-seater 500m
Open 8-seater 2000m
Open 8-seater 200m
Open 8-seater 500m
Marathon K1 Long Distance Men
K1 Long Distance Women
K1 Short Distance Men
K1 Short Distance Women
Polo Team Men
Team Women
Cheerleading Pom Team
DanceSport Breaking Individual Men
Individual Women
Latin Couple
Standard Couple
Fistball Outdoor Team Men Flag of AUT Flag of BRA Flag of GER Flag of SUI
Team Women Flag of GER
Floorball Indoor Team Men Flag of CAN Flag of CHN
Team Women Flag of CZE Flag of FIN Flag of SUI Flag of SVK Flag of SWE
Flying Disc Disc Golf Team
Ultimate Team
Gymnastics Acrobatics Men's Group Men
Pair Men
Pair
Pair Women
Women's Group Women
Aerobics Dance
Group
Pair
Trio
Parkour Freestyle Men
Freestyle Women
Speed Men
Speed Women
Trampoline Double Mini Men Flag of ARG Flag of AUS Flag of BEL Flag of CAN Flag of ESP Flag of GBR Flag of POR Flag of USA
Double Mini Women Flag of AUS Flag of CAN Flag of ESP Flag of GBR Flag of GER Flag of POR Flag of SWE Flag of USA
Synchronised Men Flag of FRA Flag of GBR Flag of GER Flag of NED Flag of POR Flag of SWE Flag of UKR Flag of USA
Synchronised Women Flag of AUS Flag of CAN Flag of CHN Flag of CZE Flag of FRA Flag of GBR Flag of JPN Flag of USA
Tumbling Men Flag of AUS Flag of AZE Flag of DEN Flag of FRA Flag of GBR Flag of POR Flag of UKR Flag of USA
Tumbling Women Flag of AUS Flag of BEL Flag of FRA Flag of GBR Flag of GRE Flag of JPN Flag of UKR Flag of USA
Handball Beach Team Men
Team Women
Ju-Jitsu Duo Show Open
Team Open
Duo for athletes with impairment Mental Impairment
Physical Impairment
Visual Impairment
Fighting 52kg Women
57kg Women
62kg Men
63kg Women
69kg Men
77kg Men
Jiu-Jitsu (Ne-Waza) 52kg Women
57kg Women
63kg Women
69kg Men
77kg Men
85kg Men
open Men
open Women
Karate Kata Individual Men Damian QUINTERO Flag of ESP Kakeru NISHIYAMA Flag of JPN Ali SOFUOGLU Flag of TUR
Individual Women Mo Sheung Grace LAU Flag of HKG Terryana D'ONOFRIO Flag of ITA Hikaru ONO Flag of JPN
Kumite 50kg Women Erminia PERFETTO Flag of ITA Moldir ZHANGBYRBAY Flag of KAZ Yorgelis SALAZAR Flag of VEN
55kg Women Ivet GORANOVA Flag of BUL Tuba YAKAN Flag of TUR Anzhelika TERLIUGA Flag of UKR
60kg Men Christos-Stefanos XENOS Flag of GRE Angelo CRESCENZO Flag of ITA Kaisar ALPYSBAY Flag of KAZ
61kg Women Li GONG Flag of CHN Noursin ALY Flag of EGY Fatma Naz YENEN Flag of TUR
67kg Men Steven DA COSTA Flag of FRA Didar AMIRALI Flag of KAZ Nenad DULOVIC Flag of MNE
68kg Women Iryna ZARETSKA Flag of AZE Ceyco Georgia ZEFANYA Flag of INA Elena QUIRICI Flag of SUI
68kg+ Women Menna Shaaban OKILA Flag of EGY Maria TORRES GARCIA Flag of ESP Ayaka SAITO Flag of JPN
75kg Men Abdalla ABDELAZIZ Flag of EGY Karoly Gabor HARSPATAKI Flag of HUN Andrii ZAPLITNYI Flag of UKR
84kg Men Youssef BADAWY Flag of EGY Mahdi KHODABAKHSHI Flag of IRI Mohammad ALJAFARI Flag of JOR
84kg+ Men Taha MAHMOUD Flag of EGY Mehdi FILALI Flag of FRA Djorde TESANOVIC Flag of SRB
Kickboxing K1 Style 52kg Women
60kg Women
63.5kg Men
70kg Women
75kg Men
91kg+ Men
Point Fighting 50kg Women
60kg Women
63kg Men
70kg Women
74kg Men
84kg Men
Korfball Beach Team
Indoor Team Flag of BEL Flag of CZE Flag of GER Flag of NED Flag of POR Flag of SUR Flag of TPE
Lacrosse Sixes Lacrosse Team Women
Life Saving Pool 100m Manikin Carry with Fins Men
100m Manikin Carry with Fins Women
100m Manikin Tow with Fins Men
100m Manikin Tow with Fins Women
100m Rescue Medley Men
100m Rescue Medley Women
200m Super Lifesaver Men
200m Super Lifesaver Women
50m Manikin Carry Men
50m Manikin Carry Women
Team 4x25m Manikin Relay Men
Team 4x25m Manikin Relay Women
Team 4x50m Medley Relay Men
Team 4x50m Medley Relay Women
Team 4x50m Pool Life Saver Relay Men
Team 4x50m Pool Life Saver Relay Women
Muaythai Muay 48kg Women
54kg Women
57kg Men
60kg Women
71kg Men
86kg Men
Orienteering Foot Orienteering Middle-Distance Men
Middle-Distance Women
Sprint Men
Sprint Women
Sprint Relay
Para Dance Para Dance Combi Freestyle
Combi Latin
Combi Standard
Duo Latin
Single conventional Men
Single conventional Women
Single freestyle Men
Single freestyle Women
Powerboating Motosurf Nations Cup
Single Men
Single Women
Powerlifting Classic Heavyweight Men
Heavyweight Women
Lightweight Men
Lightweight Women
Middleweight Men
Middleweight Women
Super Heavyweight Men
Super Heavyweight Women
Equipped Heavyweight Men
Heavyweight Women
Lightweight Men
Lightweight Women
Middleweight Men
Middleweight Women
Super Heavyweight Men
Super Heavyweight Women
Racquetball Racquetball Double
Single Men
Single Women
Roller Sports Freestyle - Inline Slalom Classic Men
Slalom Classic Women
Speed Slalom Men
Speed Slalom Women
Inline Hockey Team Men
Speed Skating Road Elimination Race 15.000m Men
Road Elimination Race 15.000m Women
Road One Lap Men
Road One Lap Women
Road Point Race 10.000m Men
Road Point Race 10.000m Women
Road Sprint 100m Men
Road Sprint 100m Women
Track Dual Time Trial 200m Men
Track Dual Time Trial 200m Women
Track Elimination 10.000m Men
Track Elimination 10.000m Women
Track Points 5.000m Men
Track Points 5.000m Women
Track Sprint 1.000m Men
Track Sprint 1.000m Women
Track Sprint 500m +D Men
Track Sprint 500m +D Women
Sambo Combat 54kg Women
59kg Women
64kg Men
65kg Women
71kg Men
72kg Women
79kg Men
80kg Women
88kg Men
98kg Men
Mixed team
Sport Climbing Speed Single Men
Single Women
Single four lanes Men
Single four lanes Women
Team Men
Team Women
Squash Squash Singles Men
Singles Women
Triathlon Duathlon Individual Men
Individual Women
Relay
Tug of War Outdoor 500kg Women
580kg
640kg Men
Underwater Sports Finswimming Apnoea 50m Men
Apnoea 50m Women
Bi Fins 100m Men
Bi Fins 100m Women
Bi Fins 50m Men
Bi Fins 50m Women
Surface 100m Men
Surface 100m Women
Surface 200m Men
Surface 200m Women
Surface 400m Men
Surface 400m Women
Surface Relay 4x100m Men
Surface Relay 4x100m Women
Surface Relay 4x50m Men
Surface Relay 4x50m Women
Freediving Dynamic no Fins Men
Dynamic no Fins Women
Dynamic with Fins Men
Dynamic with Fins Women
Freediving for athletes with impairment Dynamic no Fins Men
Dynamic no Fins Women
Dynamic with Fins Men
Dynamic with Fins Women
Waterski & Wakeboard Cable Wakeboard Single Men
Single Women
Wake Surf Skim Men
Skim Women
Wakeboard Freestyle Men
Freestyle Women
Wheelchair Rugby Low Point Team
Wushu Sanda 52kg Women
56kg Men
60kg Women
70kg Men
70kg Women
85kg Men
Taolu Changquan - Daoshu - Gunshu Combined Men
Changquan - Jianshu - Qiangshu Combined Women
Nanquan - Nandao Combined Women
Nanquan - Nangun Combined Men
Taijiquan - Taijijian Combined Men
Taijiquan - Taijijian Combined Women