Underwater Sports

Founding Member, IWGA Member Federation since 1982

Learn more about Underwater Sports on the CMAS website or YouTube.

Fun Fact

The most successful athlete in the history of The World Games took part in the Finswimming competitions. Jürgen Kolenda from Germany won a total of eleven gold medals at The World Games in 1981 and 1985.

On the programme of The World Games

2021 Birmingham, USA

2017 Wrocław, POL

2013 Cali, COL

2009 Kaohsiung, TPE

2005 Duisburg, GER

2001 Akita, JPN

1997 Lahti, FIN

1993 The Hague, NED

1989 Karlsruhe, GER

1985 London, GBR

1981 Santa Clara, USA

TWG Channel

Athlete of the Month 2018

Finswimmer Petra Senanszky is The World Games Athlete of July 2018!

Logo of World Underwater Federation

Underwater

CMAS
World Underwater Federation

Visit CMAS's website

Medal Results Wrocław 2017

Finswimming Apnoea 50m Men

  1. 1. Pavel KABANOV - RUS
  2. 2. Castillo FERNANDEZ - COL
  3. 3. Dong Jin LEE - KOR

Finswimming Apnoea 50m Women

  1. 1. Ye Sol JANG - KOR
  2. 2. Gain KIM - KOR
  3. 3. Kateryna DYELOVA - UKR

Finswimming Bi Fins 100m Men

  1. 1. Dmitry GAVRILOV - BLR
  2. 2. Gergo KOSINA - HUN
  3. 3. Jakub JAROLIM - CZE

Finswimming Bi Fins 100m Women

  1. 1. Petra SENANSZKY - HUN
  2. 2. Krisztina VARGA - HUN
  3. 3. Iryna PIKINER - UKR

Finswimming Bi Fins 50m Men

  1. 1. Andrey ARBUZOV - RUS
  2. 2. Jakub JAROLIM - CZE
  3. 3. Dmitry GAVRILOV - BLR

Finswimming Bi Fins 50m Women

  1. 1. Petra SENANSZKY - HUN
  2. 2. Min Ji CHOI - KOR
  3. 3. Krisztina VARGA - HUN

Finswimming Surface 100m Men

  1. 1. Dmitrii ZHURMAN - RUS
  2. 2. Max POSCHART - GER
  3. 3. Pavel KABANOV - RUS

Finswimming Surface 100m Women

  1. 1. Ekaterina MIKHAYLUSHKINA - RUS
  2. 2. Chengjing SHU - CHN
  3. 3. Anna BER - RUS

Finswimming Surface 200m Men

  1. 1. Dmitrii ZHURMAN - RUS
  2. 2. Max POSCHART - GER
  3. 3. Dmitrii KOKOREV - RUS

Finswimming Surface 200m Women

  1. 1. Valeriya BARANOVSKAYA - RUS
  2. 2. Ekaterina MIKHAYLUSHKINA - RUS
  3. 3. Anastasiia ANTONIAK - UKR

Finswimming Surface 400m Men

  1. 1. Denes KANYO - HUN
  2. 2. Max LAUSCHUS - GER
  3. 3. Davide DE CEGLIE - ITA

Finswimming Surface 400m Women

  1. 1. Yiting SUN - CHN
  2. 2. Bo Kyung KIM - KOR
  3. 3. Anastasiia ANTONIAK - UKR

Finswimming Surface Relay 4x100m Men

  1. 1. RUS
  2. 2. ITA
  3. 3. GER

Finswimming Surface Relay 4x100m Women

  1. 1. RUS
  2. 2. COL
  3. 3. KOR

 

Subscribe to the IWGA newsletter

Subscribe now.
IOC logo